Brief

Pewnego dnia Marta praktycznie straciła kontrolę nad swoim blogiem.

Prowadzony od 2016 roku blog kosmetyczno-lifestylowy martkanatura.pl po próbie instalacji certyfikatu SSL wpadł w poważne tarapaty. Obrazy dodawane na stronę przestały się wyświetlać, problem występował na podstronie kategorii, pojedynczego wpisu oraz strony głównej. Dodatkowo autorka od kilku miesięcy obserwowała spadek pozycji w Google niektórych wpisów, które wcześniej znajdowały się w ścisłej czołówce wyszukiwania, strona znacząco też spowolniła.

Zobacz stronę

Zapewnione usługi:
  • Instalacja SSL
  • Odwirusowywanie
  • Aktualizacja
  • Objęcie strony opieką techniczną


Projekt

certyfikat ssl wordpress
bezpieczeństwo wordpress


Diagnoza

Instalacja certyfikatu SSL nie została przeprowadzona poprawnie, mimo iż została zlecona hostingodawcy bloga. Nie wdrożono wymuszenia przekierowania http na https, co powodowało problemy z wyświetlaniem wcześniej ładowanych obrazów. Dodatkowo strona nie była przez dłuższy czas aktualizowana. Wymagany update dotyczył nie tylko WordPress, ale i ponad 20 pluginów zainstalowanych na blogu. Dodatkowo strona opierała się na przestarzałej wersji języka PHP, co nie pozwalało na poprawne działanie wielu rozwiązań oraz uniemożliwiło wykonywanie cyklicznych backupów.

Rozwiązania

Podstawową kwestią była poprawna instalacja certyfikatu SSL oraz wymuszenie przekierowania z http na https w pliku .htaccess. Po usunięciu problemu z certyfikatem, na serwerze, który serwował stronę ustawiono nową wersję jezyka PHP (7.4), co pozwoliło na wykonanie backupu. Następnym problemem była aktualizacja – wymagało jej „core” WordPressa oraz ponad 20 zainstalowanych wtyczek. Cała operacja przebiegła bez większych problemów, na zakończenie usunięto kilka niepotrzebnych, zaśmiecających stronę pluginów oraz wprowadzono 7 drobnych poprawek bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Marta, właścicielka bloga, odzyskała swoją stronę. Usunięcie błędów po instalacji certyfikatu SSL oraz przeprowadzenie akcji aktualizacyjnej pozwoliło na przywrócenie poprawnego działania strony oraz zwiększenie jej wydajności, a przede wszystkim poziomu bezpieczeństwa witryny. Blog został objęty stałą opieką techniczną, co zapewnia stały monitoring strony pod kątem aktualności, wydajności i bezpieczeńśtwa.

Twoja strona potrzebuje pomocy? Zapoznaj się z ofertą opieki nad nią.

Feedback

Usunięta w ekspresowym tempie usterka, przywrócenie poprawnego działania bloga oraz chęć jego dalszego rozwoju. To główne czynniki, które skłoniły Martę do podjęcia współpracy. Od tamtej pory razem rozwijamy jej bloga – autorka skupia się na tworzeniu treści, po naszej stronie leży obsługa techniczna strony. Cieszy nas zadowolenie Klientki, a bezpieczeństwo jej strony jest dla nas najważniejsze.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat opieki nad blogiem? Zajrzyj do tego wpisu.