Jeśli czytasz ten artykuł, domyślam się, że chciałbyś mieć własną stronę internetową. Pierwszym krokiem w kierunku jej stworzenia będzie wybór odpowiedniego dla Twoich potrzeb serwera. To, na jaki hosting postawisz, będzie miało wpływ min. na szybkość działania Twojej strony. Czym jest serwer i na co warto zwrócić uwagę podczas jego wyboru dowiesz się z poniższego wpisu.

Czym jest serwer?

W telegraficznym skrócie to stale podłączony do internetu komputer o dużej wydajności, który służy między innymi do udostępniania danych stron internetowych. Generalnie serwery dzieli się na kilka rodzajów, z których najpopularniejsze to:

  • serwer współdzielony,
  • serwer dedykowany,
  • serwer w chmurze,
  • serwer VPS.

Czy wydajność hostingu jest ważna?

Niestety, wielu webmasterów oraz właścicieli serwisów internetowych lekceważy wpływ hostingu na prędkość ładowania swoich treści. Jeżeli pomimo wykonania działań optymalizacyjnych, czas ładowania strony wciąż jest zbyt długi – wina leży zapewne po stronie serwera. Dlaczego warto zwrócić na to uwagę? Według statystyk, każda sekunda opóźnienia ładowania strony internetowej obniża jej konwersję aż o 7%. Jeśli Twój projekt ma komercyjny charakter, może to mieć kluczowe znaczenie w działaniu Twojego internetowego biznesu.

Jak wybrać hosting?

Współdzielony.

Serwer współdzielony warto wybrać, jeśli prowadzisz niewielki serwis, a Twoja wiedza na temat zarządzania serwerami nie jest zbyt duża. Twoja strona będzie wtedy dzielić miejsce na dysku razem z innymi witrynami. Korzystanie z serwera współdzielonego jest obarczone pewnym ryzykiem – Twoja strona może znacząco zwolnić, jeśli ruch na niej (lub innej stronie, z którą współdzielona jest przestrzeń) gwałtownie wzrośnie. Takie serwery nie mają też zbyt wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jednak dla małych projektów jest to standardowe i w zupełności wystarczające rozwiązanie. To idealne rozwiązanie dla blogerów, właścicieli małych serwisów i sklepów internetowych.

Serwer dedykowany.

Tym typem hostingu powinieneś się zainteresować, jeśli rozwijasz bardzo duży projekt. Serwer dedykowany to nic innego, jak osobna maszyna, która wykorzystuje wszystkie swoje zasoby dla jednego serwisu. Koszty takiego rozwiązania znacząco rosną, jednak w obsłudze dużych sklepów internetowych lub portali medialnych jest ono konieczne. Ten typ hostingu gwarantuje sprawne działanie witryny, nawet przy dużym jej obciążeniu. Potrzebujesz jednak odpowiednio kompetentnego administratora, który będzie w stanie zarządzać i zadbać o bezpieczeństwo takiego serwera.

Serwer w chmurze.

Rozwiązania związane z technologią chmury kierowane są do Ciebie, jeśli zależy Ci na niezawodnym działaniu strony. Do zalet takiego serwera należy szybkość działania i przetwarzania danych i jego elastyczność. Pozwala ona na dostosowanie wymogów serwera do Twoich potrzeb – w przypadku zwiększenia ruchu na stronie, chmura dostosuje swoje parametry, aby dalej działać bezproblemowo. W razie awarii fizycznej maszyny, nie ma ryzyka utraty dostępu do Twojego serwisu – wszystkie pliki i dane wylądują automatycznie w innym miejscu. Ceny takiego hostingu są wyższe niż w przypadku współdzielonych, ale tańsze od tych dedykowanych.

Płatny hosting? A komu to potrzebne?

Dobra, krótko i na temat. Zdecydowanie odradzam Ci korzystanie z ofert darmowego hostingu. Na takich serwerach często pojawiają się błędy, ograniczenia prędkości działania serwera, bądź ilość przesyłanych danych jest limitowana. Do tego często strony przechowywane na darmowych hostingach z reguły wyświetlają reklamy jego właściciela.

Technologie.

Obsługa technologii, to bardzo ważny aspekt w wyborze serwera. Na szczęście obsługa języka PHP, bazy MySQL, kont FTP i kont mailowych są standardem w większości nawet najtańszych hostingów. Dzięki tym technologiom stworzysz w pełni funkcjonalną i sprawnie działającą stronę opartą o WordPressa. Warto natomiast zwrócić uwagę, czy hosting oferuje np. automatyczny backup.

Ile miejsca na serwerze potrzebujesz?

Wybór oferty powinien być także uzasadniony ceną. Nie musiz przepłacać za miejsce na dysku, z którego nie będziemy korzystać, a to właśnie przestrzeń dyskowa ma kluczowy wpływ na cenę pakietu hostingowego. Jeżeli planujesz mały serwis, blog lub sklep internetowy, zdecyduj się na serwer współdzielony. Jeżeli jednak Twój projekt ma być pełen danych, grafik i filmów – nie warto oszczędzać. Należy wtedy postawić na serwer dedykowany. Zastanów się dokładnie ile miejsca na dysku potrzebujesz – a potem najlepiej pomnóż to przez dwa. W ten sposób zostawisz sobie pewien zapas, który pozwoli na zarządzanie i dalszy rozwój Twojej witryny. Nie musisz się jednak martwić – przestrzeń dyskową zawsze możesz dokupić. Porządna firma hostingowa, przede wszystkim poinformuje Cię o przekroczeniu limitu miejsca na dysku i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.

Jaki hosting wybrać?

Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu pytanie „jak wybrać hosting?” przestanie Cię nurtować. Wybór odpowiedniego to pierwszy krok do stworzenia Twojej własnej strony internetowej. Jeśli jednak posiadasz już jakąś stronę i chciałbyś przyspieszyć jej działanie – zajrzyj do tego wpisu.